Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego

Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego zabezpieczy Was przed wyższą ratą?

Policzyliście to?

Rekordowo niska stopy procentowe determinuje stawkę WIBOR na poziomie 1,73%. Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce to suma stawki WIBOR + marża banku. To oznacza, że raty kredytów hipotecznych w ostatnich 3 latach nie zmieniały się. Bank Centralny prognozuje, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie do końca 2020 r.

Co zatem nastąpi za 2 lata? Ekonomiści prognozują wzrost inflacji dlaczego?

Rekordowo niskie stopy procentowe generują tani kredyt, prawie wszystkich stać na kredyt= osoby prywatne,firmy. Na rynek wpływa ogromna ilość pieniędzy, ceny zaczynają rosnąć. W celu zatrzymania wzrostu cen, podnosi się stopy procentowe. Aktualnie mamy w Polsce inflacją ukrytą, bardzo wygodne zjawisko dla Naszego aktualnego rządu. Dlaczego? Zwiększona ilość gotówki w obiegu zwiększa ilość wpływów z podatków. Konsument odnosi wrażenie, że może wydać więcej.

Banki zaczynają wprowadzać kredyt ze stałym oprocentowaniem aby zabezpieczyć klienta na ewentualność wzrostu oprocentowania oraz zwiększyć przy okazji swoje zyski. Klient otrzymuje ofertę stałego oprocentowania maksymalnie na okres 5 lat. Banki aktualnie analizują możliwość wydłużenia tego okresu do 7 lat. Krótki okres stałego oprocentowania wynika ze sposobu finansowania się banku. IRS- kontrakt zabezpieczający lub list zastawny to podstawowe narzędzia zabezpieczające stałe oprocentowania dla banku.

Aktualnie najtańszy kredyt ze stałym oprocentowanie znajdziemy z ING Bank Sląskim oprocentowaniem promocyjnym 3,68% na drugim miejscu nalazł się mBank kolejny to BZWBK i PKOBP. Najtańsza oferta jest droższa od standardowej o 0,51% ING do 1% w BZWBK to oznacza że będziemy mieli wyższą ratę za gwarancję stałego oprocentowania przez 5 lat, Najtańszy kredyt ze stałym oprocentowaniem staje się droższy o 15 tys zł od kredytu ze zmiennym oprocentowaniem ( kredyty 300 tys. zł na 30 lat). Atrakcyjność kredytów ze stałym oprocentowaniem wzrośnie kredyt rozpocznie się cykl podwyżek stóp procentowych oraz w momencie kiedy banku zaproponują stałe oprocentowanie na co najmniej 10 lat.

Miłego dnia! 🙂

Dodaj komentarz