Mieszkanie z kredytem walutowym

Kupujemy mieszkanie z kredytem walutowym. Czy tak można? Kilka porad jak nie popełnić błędu w takiej transakcji!

Zakup mieszkania często powiązany jest bezpośrednio ze spłatą kredytu walutowego zbywcy Naszego przyszłego mieszkania. Kredyt walutowy zbywcy na zakup mieszkania najczęściej był udzielany przez banki w latach 2006-2009 waluta: frank szwajcarski lub euro. W pierwszej kolejności musimy poprosić sprzedającego aby przedstawił Nam aktualne saldo zadłużenia z rachunkiem technicznym do spłaty. Ważne aby z zaświadczenia wyczytać jaka jest dokładna kwota zadłużenia w walucie.

Ostatnie transakcje pokazują, iż kwoty zadłużenia są większe niż wartość sprzedaży mieszkania ( jest to dopuszczalne pod warunkiem iż zbywca nadpłaci kredyt do poziomu ceny transakcyjnej).

Z czego wynika taka sytuacja? odp: zmiany kursu walutowego z momentu uruchomienia kredytu do momentu spłaty kredytu. Uważajcie jednocześnie na opłaty za wcześniejszą spłatę takiego kredytu- stare umowy Polbanku poosiadają 1,5% prowizji nawet po 11 latach spłaty.

Aktualne saldo zadłużenia z banku zbywcy ważne jest przez 30 dni, na podstawie tego dokumentu notariusz dokona przeniesienia własności. Należy podkreślić, iż bank który Nam udziale kredytu w PLN poprosi aby takie zaświadczenie i saldo zadłużenie było określone w złotówkach lub przynajmniej podane w walucie zadłużenia wraz z kursem na dzień wystawienia zaświadczenia. 

Po przeniesieniu własności i wpisaniu hipoteki na rzecz Naszego banku księga wieczysta będzie obciążona dwom hipotekami. Po spłacie kredytu, bank zbywcy zamknie kredyt i wystawi tzw. ” list mazalny” do wykreślenia hipoteki. Najważniejsze momenty transakcji na które musicie zwrócić uwagę:

1. Kiedy saldo zadłużenia większe niż wartość mieszkania: sprzedający mieszkania z zadatku/ zaliczki lub swoich środków musi nadpłacić kredyt przed aktem notarialnym.

Kurs spłaty waluty w banku to najczęściej najgorszy niekorzystny kurs dla sprzedającego ale może on podpisać umowę na negocjację kursu walutowego z tzw. dealerem walutowym lub podpisać aneks do spłaty po kursie średnim NBP.

Dodaj komentarz